Dokonał prawie niemożliwego, przywracając zdrowie i piękno poparzonemu dziecku

To jedna z tych historii, których dobre zakończenie wydawało się niemożliwe, a jednak…

Mała Zubaida Hasan żyła z rodziną w wiejskiej prowincji Afganistanu. W 2001 r. wydarzyło się coś, co na zawsze odmieniło jej życie. Kiedy miała zaledwie 9 lat, w pożarze doznała tak rozległych poparzeń, że część jej twarzy dosłownie wtopiła się w klatkę piersiową. Dziewczyna nie mogła poruszać ustami ani nawet zmrużyć powiek przez co bardzo cierpiała.

Jej rodzice szukali pomocy wśród lokalnych specjalistów. Nikt nie potrafił jej pomóc, dopóki  ojciec nie zabral jej do pobliskiej, amerykańskiej bazy wojskowej. Żołnierze skontaktowali ich z amerykańskim chirurgiem plastycznym, Peterem Grossmanem, specjalizującym się w pomaganiu ofiarom pożarów. Zubaida wraz z ojcem poleciała do Los Angeles na spotkanie z Grossmanem i jego zespołem.

Sam doktor przyznał, że jej przypadek jest bardzo poważny i oszacował czas leczenia na około 3 lata. Dziewczynka musiała przejść szereg operacji plastycznych.

Grossman podczas zabiegów użył wycinków skóry z pleców Zubaidy, dzięki czemu jej twarz przeszła niesamowitą transformację.

Lekarz bardzo przywiązał się do dziewczynki i wraz z żoną podjął opiekę nad dzieckiem w czasie leczenia, podczas gdy jej ojciec musiał wracać do Afganistanu. Grossman z żoną nigdy nie mieli dzieci, a mała Zubaida wypełniła ich dom energią i dziecięcą radością.

Dziewczynka była dzieckiem pełnym entuzjazmu oraz świetną tancerką. W lokalnej szkole nauczyła się angielskiego w zaledwie 3 miesiące i zjednała sobie wielu przyjaciół. Zaczęła nawet nazywać swoich tymczasowych opiekunów mamą i tatą.

Wraz ze swoimi 11-tymi urodzinami, dziewczynka świętowała zakończenie swojego leczenia, w trakcie którego przeszła przez 10 operacji plastycznych. Zajęło to zaledwie rok, a nie 3 lata jak wcześniej przewidywał chirurg.

Kiedy nadszedł czas rozstania Zubaidy ze swoimi opiekunami, doktor Grossman poleciał z dziewczynką do Afganistanu. Szczęśliwi rodzice nie mogli uwierzyć własnym oczom, widząc odmienioną córkę.

Doktor Grossman nigdy nie zapomni swojej pacjentki i przybranej córki, Zubaidy. Rodzice dziewczynki na zawsze pozostaną wdzięczni aniołom z Ameryki.

A mała Zubaida jest już piękną młodą kobietą…

 

 

Źródło: thinkinghumanity.com

Tłumaczenie: DAM


Dodaj komentarz