Pojazdy napędzane azotem i sprężonym powietrzem na Rynku we Wrocławiu

1

Na wrocławskim Rynku pojawiły się samochody, motocykle i nietypowe pojazdy, wszystkie zasilane alternatywnymi źródłami energii. To studenci, naukowcy i hobbyści, którzy biorą udział w ekologicznej rajdo-konferencji naukowej

Otworzył ją prorektor Politechniki Wrocławskiej, Zbigniew Sroka. – Rajd jest wypełnieniem misji naszej uczelni, łączymy najnowocześniejszą inżynierię i technologię z wychowaniem młodzieży – powiedział.

Impreza zaczęła się od prezentacji alternatywnych konstrukcji pojazdów, zasilanych niekonwencjonalnymi źródłami energii i biopaliwami. Uczestnicy zrobili rundę wokół Rynku, pokazując mieszkańcom Wrocławia swoje wehikuły przyszłości. Można zobaczyć było standardowo wyglądające motocykle, ale zasilanie biopaliwami lub bateriami słonecznymi. Pojawiły się też nietypowe konstrukcje.

– Nasz pojazd, który powstał na bazie starego “malucha” bis, jest napędzany ciekłym azotem. Stworzyliśmy go w 2012 roku Dolnośląski Festiwal Nauki. To prototyp, cały czas pracujemy nad rozwinięciem konstrukcji – opowiadał konstruktor jednego z pojazdów, Daniel Brandyk. Maszyna wykorzystuje zjawisko skraplania się ciekłego azotu, który zamieniony w parę, napędza silnik. Auto nie w ogóle produkuje spalin, a oprócz tego, że jeździ, jest także stanowiskiem badawczym. – Amerykanie stworzyli podobny pojazd zasilany azotem, który osiągnął prędkość 87 km/h. Chcemy pobić ich wynik – mówi Brandyk.

Studenci z koła naukowego Hydro+ zaprezentowali “Pneumobil”. – Pojazd jest napędzany sprężonym powietrzem. Waży 120 kilogramów i osiąga prędkość 40 km/h – mówi Piotr Cependa, opiekun koła. – To nasz pierwszy model. Kolejny, który jest lżejszy i może pojechać nawet z prędkością 70 km/h, jest w tej chwili na konferencji naukowej na Węgrzech.

Uczestnicy ekologicznego rajdu o godz. 10 wyruszyli z Rynku i pojechali do Szklarskiej Poręby-Jakuszyc, zatrzymując się po drodze w Oławie, Świdnicy i Jaworze. Tam odbędą się wykłady, spotkania i prezentacje – między innymi jedynego w Polsce domu pasywnego. Rajd ekologiczny jest połączony z konferencją naukową “Vehicles od the Future” organizowaną przez Politechnikę Wrocławską, która odbywa się pod patronatem rektora uczelni, prof. Tadeusza Więckowskiego.

{gallery}wiadomosci_2014/07.22/1{/gallery}

Żródło: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,15971449,Pojazdy_napedzane_azotem_i_sprezonym_powietrzem_na.html#TRrelSST#ixzz38BOUoYLH

Dodaj komentarz