Pomysłowy 19-latek opracowuje plan oczyszczenia oceanów w ciągu 5 lat

Miliony ton plastikowych przedmiotów zaśmiecają rocznie wody naszej planety, a powtarzające się wypadki wycieków ropy, takich jak katastrofa Deepwater Horizon Disaster, sprawiają, że oceany ponoszą koszt niezrównoważonych działań ze strony człowieka. W rezultacie szacuje się, że prawie 100.000 zwierząt morskich ginie z powodu brudu i stale rosnącego zanieczyszczenia.

Do pewnego stopnia, indywidualne zmniejszenie konsumpcji i wykorzystanie zrównoważonych metod ponownego użycia plastiku oraz wyeliminowanie odpadów wydaje się bardzo korzystne.
Jednak zmniejszenie już istniejącego zanieczyszczenia oceanów jest największym problemem ekologów, inżynierów oraz wynalazców  dążących do zmiany tego stanu rzeczy.

W tym wypadku pożytek może przynieść 19-letni Boyan Slat, który stworzył plan Ocean Array – projekt, który mógłby usunąć 7.250.000 ton plastiku z oceanów w ciągu zaledwie pięciu lat.

Pomysł Slata polega na umieszczaniu zakotwiczonych, pływających wysięgników i przetwarzających platform, które mogą być wysłane do zaśmieconych miejsc na oceanach na całym świecie. Korzystając z naturalnych pływów oceanicznych, jego rozwiązanie na przemieszczające się śmieci, polega na rozpiętości pola, które obejmowałoby śmieci, działając jak gigantyczny lejek przez który przelewałby się ocean. Kąt wysięgników zmusiłby tworzywo do przemieszczenia się w kierunku platformy, gdzie zostałoby ono oddzielone od mniejszych form, takich jak plankton,  przefiltrowane i przechowywane do recyklingu.

Kwestia niszczenia form życia przez odławiacze śmieci w procesie oczyszczania, zostałaby prawie zupełnie wyeliminowane za pomocą wysięgników zainstalowanych zamiast siatki, co skutkowałoby większymi obszarami zasięgu oczyszczacza. Ze względu na gęstość śmieci w porównaniu z większymi zwierzętami morskimi, wykorzystanie wysięgników pozwoliłoby stworzeniom swobodnie pływać pod nimi, zmniejszając śmiertelność zwierząt morskich.

Z ekonomicznego punktu widzenia, Projekt Array Ocean również ma przewagę, ze względu na trwałą budowę, która jest całkowicie niezależna od zewnętrznych źródeł zasilania. Pobiera energię ze słońca, prądów morskich i fal, pozwalając także na poruszanie się skrzydeł platformy jak u ryby manty. To jest plan, który łączy w sobie bezpieczeństwo ekologiczne z gruntownie przemyślanymi procesami.

Zainspirowany do rozwiązania globalnych problemów zrównoważonego rozwoju, Boyan rozpoczął od uruchomienia projektu w szkole, gdzie analizował wielkość i ilość plastikowych cząstek w oceanicznych plamach śmieci. Jego końcowy projekt zdobył kilka nagród, w tym Best Technical Design 2012 w Delft University of Technology. Kontynuując rozwój swojej koncepcji w lecie 2012 roku, ujawnił ją kilka miesięcy później w TEDxDelft2012.

Slat swój projektu wykorzystał do założenia The Ocean Cleanup Foundation, organizacji non-profit odpowiedzialnej za rozwój swojej technologii. Oprócz ratowania tysięcy zwierząt i ograniczenia środków chemicznych (takich jak PCB i DDT), do odbudowania łańcucha pokarmowego, może także zaoszczędzić miliony dolarów rocznie na kosztach oczyszczania, stratach w turystyce i uszkodzeniach statków morskich. Jego niezłomna pasja do przywrócenia zdrowego oceanu ma możliwość korzystnie wpłynąć na życie na całym świecie.
Chociaż prowadzone są rozległe studia na temat prawdopodobieństwa projektu, to szacuje się, że dzięki sprzedaży odzyskanego plastiku w ciągu pięciu lat, zyski będą przewyższać koszty początkowe w zakresie realizacji projektu. Innymi słowy, może to być potencjalnie opłacalne przedsięwzięcie. Główną przeszkodą w realizacji dużych projektów w dziedzinie oczyszczania są koszty finansowe, jednak to rozwiązanie być może utoruje drogę dla przyszłych innowacji w globalnym oczyszczaniu.

Podczas gdy proces projektowana może zająć pięć lat, to jest czas, w którym być może wzrośnie na świecie świadomości zanieczyszczenia, a także znaczenie recyklingu i zmniejszenia zużycia plastikowych opakowań.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie kliknij
tutaj

Źródło:
http://www.trueactivist.com/ingenious-19-year-old-develops-plan-to-clean-up-oceans-in-5-years/

 

Dobre Wiadomości

Dodaj komentarz